kot żywienie kot

Mój kot nie chce pić wody

Woja jest najważniejszym składnikiem pokarmowym – co do tego nie ma wątpliwości. Utrata 15% wody może doprowadzić nawet do śmierci kota! Dlatego tak ważne jest, żeby kontrolować ilość spożywanej przez kota wody.

Źródła wody

Woda sama w sobie nie musi być jedynym źródłem dzięki, któremu koty dostarczają sobie jej do organizmu. Dlatego wyróżniamy 3 źródła wody:

  • płyny – czysta woda
  • pokarm – w karmie mokrej około 80% stanowi woda, w karmie suchej 10%
  • przemiany metaboliczne – reakcje utleniania substancji odżywczych

Ile mój kot potrzebuje wody?

Żeby widzieć ile i czy odpowiednią ilość wody wypija nasz kot, należy wiedzieć ile jej potrzebuje dzienne. Można to policzyć korzystając z bardzo prostego wzoru:

50ml x masa kota w kg = ilość ml

Opcjonalnie można podłożyć 60 ml zamiast 50 ml, jeśli mamy do czynienia z kotem bardzo dużym (np. 10-12 kg).

Szczególnie ważne jest, żeby sprawdzać ile kot wypija wody, jeśli jego dieta opiera się wyłącznie na suchej karmie. Sucha karma (jak widziałaś wyżej) zawiera raptem 10% wody. Kot, który żywi się w ten sposób powinien być przez nas wspierany odpowiednią ilością wody dostarczaną z innych źródeł niż karma komercyjna.

Jak sprawdzić ile mój kot wypija dziennie wody?

To jest bardzo trudne pytanie szczególnie dla tych opiekunów, którzy mają w domu, więcej niż jednego kota.

Przy jednym kocie sprawa jest prosta – odmierzamy wodę miarką rano, wlewamy do miski taką ilość jaką dziennie kot powinien spożywać i wieczorem sprawdzamy, czy woda jest wypita, czy nie.

Jeśli jednak masz więcej niż jednego osobnika to sprawa nieco się komplikuje, bo możesz odmierzyć wodę i wlać do miski, ale nie wiesz, który kot, ile jej faktycznie wypił.

W takich przypadkach trzeba to zrobić trochę “na czuja”. Odmierz dawkę wody dla dwóch kotów i jeśli masz taką możliwość to sprawdzaj, który kot podchodzi do miski, do której podchodzi miski, w jakich godzinach i ile tej wody wypija.

5 sposobów, aby koty piły więcej wody

  • więcej misek/zmiana misek – koty wolą zdecydowanie miski ceramiczne niż plastikowe. Jeśli w Twoim domu jest jedna plastikowa miska to dodaj drugą ceramiczną. Koty nie lubią kiedy wibrysami dotykają brzegów miski, więc możesz wylać wodę również na talerzyk
  • Do wody dodaj odrobinę bulionu (bez cebulki!) lub karmy w postaci galaretki – inny zapach (szczególnie tłuszczu) zachęci kota bardziej do picia z miski, niż sama woda. Możesz również dodać wody po tuńczyku, jeśli Twój kot preferuje takie smaki
  • zmień położenie miski – bardzo często stawiamy miskę z wodą obok jedzenia, popularne są też miski podwójne, które są ze sobą połączone. To nie jest dobra praktyka. Koty nie piją tam gdzie jedzą i mają kuwetę. Więc, jeśli do tej pory Twoje miski stały właśnie w takich miejscach to zdecydowanie wybierz dla nich inne miejsce.
  • jeżeli Twój kot woli pić wodę ze szklanki (wygrzebując ją łapką), konewki, czy innego źródła to zapewnij mu takie – rezultat ma być jeden: kot ma pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. Jeśli preferuje inne źródła niż miska do tego przeznaczona to ja nie widzę problemu 🙂

Krowie mleko

Bardzo często spotykam się z takim przekonaniem, że kot pije mleko, więc też dostarcza sobie wodę.

To nie jest prawda, krowie mleko nie jest substytutem wody! I nigdy nie powinno stanowić elementu zróżnicowanej diety kota. Mleko może być podawane jako przekąska, choć i tak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Z powodu nie tolerancji laktozy przez koty może to prowadzić do biegunek i wymiotów, a w efekcie do odwodnienia.

Wniosek: zamiast nawadniać kota, może go odwodnić.

Do czego może prowadzić zbyt mała ilość wody u kota?

Jestem ostatnią osobą, która chciałaby Cię tutaj nastraszyć, ale ważne, żebyś miała świadomość dlaczego tak ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody przez kota.

brak wody = odwodnienie

I to właśnie odwodnienie jest elementem zapalnym do dalszych chorób u kotów.

  • odwodnienie prowadzi do obniżenia odporności, a przez to nasz kot jest bardziej podatny na infekcje
  • odwodnienie przyczynia się do wytrącania się kryształków i zwiększone ryzyko chorób dolnych dróg moczowych (np. kamica nerkowa)

Dlatego nie warto ryzykować utraty zdrowia naszego kota i sprawdzać regularnie ile wypija wody, oraz dostarczać mu ją w alternatywny sposób.

__________________________

Jak jest u Twojego kota?

Masz problem z wypijaną przez niego wodą?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *