Bez kategorii

Co zrobić, gdy pies boi się burzy?

Okres letni wiąże się z intensywnymi burzami, a to z kolei jest często przyczyną lęku u psów. Tak jak w grudniu martwimy się o to, jak nasz pies przyjmie fajerwerki, tak samo martwimy się jak pomóc naszemu psu okiełznać lęk przed burzą.

KROK I

Najważniejsze na początek to sprawdzić co jest przyczyną psiego lęku. Burza sama w sobie jest określeniem na zbiór zjawisk takich jak: grzmoty (czyli dźwięk), oraz błyskawice (czyli obraz). Do tego dochodzi silny wiatr, deszcz, grad. Dobrze by było więc określić co jest bodźcem stymulującym najbardziej stres u Twojego psa. 

Jeżeli nie ma burzy, a pada deszcz i nasz pies wówczas śpi, albo po prostu nie wykazuje żadnych, specjalnych objawów to dyskwalifikujemy deszcz. 

Jeżeli zrywa się na widok błyskawicy to to jest dla nas znak, że to właśnie światło może być tym czynnikiem stymulującym..

Jeśli zaś widok błyskawicy i deszcz za oknem psiaka nie rusza, ale już dźwięk tak (czyli grzmot) to starajmy się wyeliminować ten element.

KROK II

Jeśli już wiemy, czego nasz pies się boi przystępujemy do działania!

W przypadku reakcji na światło – musimy dostęp do niego wyeliminować. Dajmy wówczas psu przestrzeń, w której może bezpiecznie się schować. Dobrze, gdyby to było pomieszczenie bez okien np. łazienka. Eliminujemy dostęp światła, w łazience zajmujemy psa jakąś czynnością np. Zabawą węchową albo zabawką interaktywną. Pozwalamy się psu wyciszyć.

Jeśli pies reaguje na grzmot to postarajmy się włączyć telewizor albo muzykę na tyle głośno by zagłuszyć dźwięki grzmotów. Tutaj uwaga! Nie należy przesadzać z częstotliwością żeby psa dodatkowo nie wystraszyć. 

KROK III

Co jeśli pies boi się i grzmotów i błyskawic?

Przede wszystkim należy w pierwszej kolejności zapewnić psu bezpieczny azyl. Jest to podstawa do jakichkolwiek dalszych działań. U nas sprawdza się łazienka, albo wejście pod koc. 

Po drugie spróbujmy zająć psa czymś co lubi. Weźmy jego ulubione zabawki, matę węchową, która ma za zadanie go wyciszyć, zabawki edukacyjne ze smakołykami.

Jeśli to wciąż nie pomaga dokładamy kolejną cegiełkę czy muzykę, albo (jeśli pies lubi kąpiele i nie stresuje go dźwięk deszczu) włączmy w łazience prysznic. Niech ten naturalny dźwięk zagłuszy grzmoty.

ĆWICZENIE

Jeśli wciąż nie widzimy postępów spróbujmy ćwiczenia, które sprawdza się też u ludzi, którzy boją się burzy (np. U mnie). Takim zadaniem dla człowieka jest to, aby zracjonalizować sobie zagrożenie, skupić się na czymś pozytywnym i na tym co faktyczne, a nie tym co sobie wyobrażamy. Np.wymienić 5 rzeczy, które widzimy, poczuć 2 zapachy w zasięgu wzroku, dotknąć 3 rzeczy. To są takie namacalne dowody na to, że nic się nie dzieje i wszystko jest w porządku.

Jaki to ma związek z psem? 

Bardzo prosty! 

Żeby odwrócić uwagę psa od burzy, też dajmy mu coś co zna, coś co pozwoli mu zracjonalizować obecną sytuację. Takim czymś mogą być ulubione ćwiczenia z treningu. Coś czego uczyliście się w ostatnim czasie. Może jakaś nowa komenda? Dzięki temu pies skupia się na tym co już potrafi. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *